Natalia Rozmus „Ślad architektury” 30.03 – 12.04.2019

Obrazy Natalii Rozmus – pozornie harmonijne, pełne pogody malarskiego ducha, zawierają w sobie element walki. Przestrzeń architektoniczna podlegająca zasadom perspektywy i konstrukcji, ściera się tu ze spontanicznym malarskim gestem i interpretacją artystki. Walka ta przeniesiona do malarstwa kończy się rozbiciem architektury, pozostaje po niej jedynie ślad. Tytuł wystawy „Ślad architektury” to znak, że owa architektura istniała, a zarazem sugestia, że pozostało z niej niewiele. Czasem – przeciwnie- to zapowiedź, że architektoniczna struktura dopiero wyłoni się z ekspresyjnej gry kolorowych plam i linii. Obrazy Natalii Rozmus odczytuję też, jako zmaterializowaną pamięć o miejscu odwiedzonym w czasie podróży, albo znanym z codzienności. Na wspomnieniach tych swoje piętno odciska tytułowy “Ślad architektury”. Kurator wystawy Michał Lorenc.

Natalia Rozmus, urodzona w 1983 roku, to malarka, która posiada podwójny tytuł magistra sztuki w zakresie malarstwa sztalugowego i projektowania oraz tytuł naukowy doktora sztuki. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Członkini szwedzkiego stowarzyszenia artystów Konstnärföreningen Dymlingen.

Brała udział w licznych wystawach autorskich oraz zbiorowych m.in.: „Konstelacje” Galeria Svavel, Jönköping 2016, „Jasiński & Friends IV“ Galeria Amaristo, Warszawa 2015, “Paintball” Galeria Miejska Arsenał, Poznan´ 2013, “inSPIRAcje” Galeria Auto Watin, Jelonek 2012, “Świeża Krew” Galeria Socato, Wrocław 2012, “Art Takes Times Square” Saatchi, Nowy Jork 2012, “Zakamarki” Galeria Bekos, Poznan´ 2011.

Jej obrazy znajdują się w kolekcjach autorskich w Polsce, Szwecji, USA i Niemczech oraz w kolekcjach instytucji kulturalnych Landstinget Jönköping oraz Kultur Jönköping Kommun.