Wernisaż wystawy Marcin Lipiec “Człowiek” 20.11.2021 godz.19:00

Wystawa malarstwa: „Człowiek” – Marcin Lipiec
20.11.2021 – 11.12.2021

Człowiek- istota często określana jako zwieńczenie procesu ewolucyjnego, pozostaje osamotniona. Aby funkcjonować i przeżyć musi jednak dostosować się do obowiązujących reguł społecznych, politycznych, kulturowych. W chwilach alienacji, wyrzucona poza ich nawias lub chcąca oddalić się z własnej woli, jest bardzo często bezbronna, zagubiona, zostawiona sama sobie ze swoimi niepokojami, nieprzystosowaniem, niezrozumieniem zdobyczy cywilizacyjnych nawarstwionych przez tysiąclecia. Jeden człowiek nie może tego unieść. Chciałby powrócić do natury, do której nie ma już pełnego dostępu. Człowiek udomowiając sam siebie, musi dostosować się do reguł udomowionego zwierzęcia. Musi nauczyć się sztuczek, które nie zawsze rozumie, ale które przecież pozwalają mu egzystować.

Artysta w swojej twórczości łączy temat codziennej egzystencji człowieka z emocjami, które nim targają. Posługując się dużym formatem i rozbudowaną kolorystyką usiłuje wzmocnić odbiór obrazu.

Na wystawie prezentowane jest dziesięć obrazów z najnowszego etapu twórczości. Wykonane są głównie techniką olejną na surowym płótnie.

Marcin Lipiec (ur.1978 w Starachowicach) – absolwent Uniwersytetu M. Kopernika w Toruniu. Zajmuje się wielkoformatowym malarstwem sztalugowym. W swojej twórczości posługuje się tradycyjnymi środkami malarskimi ze szczególnym uwzględnieniem malarstwa figuratywnego i abstrakcyjnego. Laureat konkursu „Twoje dzieło w Pawilonie Czterech Kopuł” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu w 2018. Obecnie mieszka i pracuje w Poznaniu.